reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
1 maj 2024

W Muzeum Narodowym w Kielcach otwarto wystawę "Pojąć sztukę pańską to sztuka"

zdjęcie: W Muzeum Narodowym w Kielcach otwarto wystawę
fot. PAP
Wystawę "Pojąć sztukę pańską to sztuka" inspirowaną dziełami poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego otwarto we wtorek wieczorem w Muzeum Narodowym w Kielcach. Ekspozycja z okazji przypadającej 10 kwietnia 20. rocznicą śmierci poety, obrazuje analogie między jego twórczością a sztukami plastycznymi.
REKLAMA

Jak poinformowała Joanna Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach i kurator wystawy, w bogatej i różnorodnej twórczości Kaczmarski wielokrotnie nawiązywał do obrazów mistrzów różnych epok. Dlatego na ekspozycji zaprezentowano dzieła m.in. Luci Giordano, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz grafiki Rembrandta, Bruegel ‘a, będące bezpośrednią inspiracją dla jego tekstów. Łącznie to 40 dzieł sprowadzonych do Kielc m.in. z placówek w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu.

"Mamy zestaw niezwykłych dzieł od grafik z XV i XVI w., po malarstwo współczesne np. dzieła Bronisława Linke. Zobaczymy też np. +Stańczyka+ Matejki, +Samosierrę+ Michałowskiego, czy znakomity zespół prac Malczewskiego z +Wigilią na Syberii+ na czele. Zależało nam, aby poziom artystyczny był topowy" – powiedziała PAP Kaczmarczyk.

Każdemu z prezentowanych na wystawie dzieł towarzyszą także teksty Kaczmarskiego. Na wystawę można też zabrać ze sobą swoje słuchawki - po zeskanowaniu QR kodów, można wysłuchać wybranych utworów artysty.

Na wystawie znalazły się także prace i pamiątki ze zbiorów rodzinnych Kaczmarskich. Wśród nich m.in. portrety rodzinne, a także zbiory opowiadań oraz trzy obrazy wykonane przez artystę. m.in podczas podróży, którą odbył w 2002 roku na południu Francji. "Mamy też lutnie, na której grywał Kaczmarski" – zaznaczyła kuratorka.

Na tę część ekspozycji składają się też materiały archiwalne i video: fragmenty wywiadów czy koncertów.

Kuratorka zaznaczyła, że ekspozycja zbiega się z 20. rocznicą śmierci poety. Partnerem wystawy jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Wystawa będzie dostępna do 29 września.

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 r. w Warszawie. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki (1976), na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobył w 1977 r. nagrodę za utwór "Obława". Związany był także z kabaretem "Pod Egidą" Jana Pietrzaka.

Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" - pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha. Piosenka stała się hymnem Solidarności i symbolem antykomunistycznej opozycji.

W sumie Kaczmarski nagrał 23 albumy. Pisał też powieści: "Plaża dla psów" (1998), "O aniołach innym razem" (1999) i "Napój Ananków" (2000) - książkę o jego pracy w RWE. Wydał także osiem tomików poezji, m.in. "Wiersze i Piosenki" w 1983 r., "Rozbite oddziały" (1998) i "Tunel" (2004).

Artysta zmarł 10 kwietnia 2004 roku. Jego prochy zostały pochowane na warszawskich Powązkach Wojskowych. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Wdz/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Będzin
-1.3°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 16:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Będzinie

kiedy
2025-02-01 18:00
miejsce
Będzin Arena, Będzin, Sportowa 20
wstęp biletowany