reklama
kategoria: Na Sygnale
11 czerwiec 2024

Chorzowska straż pożarna świętuje 150-lecie; komenda PSP otrzymała sztandar

zdjęcie: Chorzowska straż pożarna świętuje 150-lecie; komenda PSP otrzymała sztandar / pixabay/3608300
150 lat temu w Królewskiej Hucie, czyli w dzisiejszym Chorzowie, powstała pierwsza ochotnicza straż pożarna, co było odpowiedzią na rosnące zagrożenia pożarowe związane z intensywnym rozwojem przemysłowym i urbanizacyjnym.
REKLAMA

We wtorek na chorzowskim rynku z udziałem m.in. komendanta głównego PSP nadbryg. Mariusza Feltynowskiego, przedstawicieli lokalnych i regionalnych władz oraz parlamentarzystów odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka, połączony z uroczystością nadania sztandaru miejscowej Komendzie Miejskiej PSP i 150-lecia chorzowskiej straży pożarnej. Po akcie nadania sztandaru wyróżnionym funkcjonariuszom wręczono odznaczenia i akty nadania wyższych stopni służbowych.

Komendant miejski PSP w Chorzowie st. bryg. Arkadiusz Labocha podkreślił w wystąpieniu, że przekazanie jego jednostce sztandaru – symbolu honoru, odwagi, męstwa i pamięci o przodkach – to szczególne wyróżnienie.

„Ten sztandar to wyraz szacunku i uznania dla naszej codziennej ciężkiej i pełnej poświęceń służby” – dodał.

Labocha przypomniał, że 150 lat temu rada miasta wydała zgodę na utworzenie miejskiego związku pożarniczego, a magistrat Królewskiej Huty (taką nazwę nosił wówczas dzisiejszy Chorzów – niem. Königshütte) wzywał chętnych, by zgłaszali się do służby w swoich dzielnicach.

W 1946 r. w dawnej remizie powstała Wojewódzka Szkoła Pożarnicza, którą później przemianowano na Podoficerską Szkołę Pożarniczą. Została ona zlikwidowana w 1956 r. Od 118 lat chorzowska straż ma główną siedzibę w tym samym miejscu – przy ul. Katowickiej, gdzie dziś mieści się Komenda Miejska PSP. Dziś PSP to na wskroś nowoczesna formacja ratownicza – podkreślił komendant.

Prezydent Chorzowa Szymon Michałek powiedział, że wtorkowa uroczystość to ważne wydarzenie nie tylko dla strażaków, ale też dla wszystkich mieszkańców jego miasta.

„To także okazja do podziękowań i wyróżnień za ciężką pracę strażaków. Jest to służba trudna, która wymaga wyszkolonych ludzi, bardzo dobrego sprzętu i współpracy, na pewno służba, która wymaga poświęcenia, często z narażaniem własnego życia i zdrowia” – zauważył.

Uroczyste przekazanie sztandaru zostało poprzedzone wbiciem pamiątkowych gwoździ w jego drzewiec, wpisami do księgi pamiątkowej oraz błogosławieństwem. W imieniu komendy sztandar przyjął st. bryg. Labocha. Ufundowanie i przekazanie komendzie sztandaru jest wyrazem podziękowania strażakom i cywilnym pracownikom za służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miasta i całego regionu. W skład Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla chorzowskiej komendy weszli m.in. prezydent Michałek, wojewoda śląski Marek Wójcik, szef śląskiej komendy PSP st. bryg. Wojciech Kruczek oraz chorzowscy radni i parlamentarzyści.

Jak podają przedstawiciele PSP, pierwsze zorganizowane działania strażackie na terenie dzisiejszego Chorzowa odbywały się w drugiej połowie XIX w. W 1874 r. w Królewskiej Hucie utworzono pierwszą ochotniczą straż pożarną, co było reakcją na rosnące zagrożenia pożarowe związane z intensywnym rozwojem przemysłowym i urbanizacyjnym.

W okresie międzywojennym lokalna straż pożarna przeszła wiele zmian organizacyjnych. Powołano nowe jednostki. W 1922 r. Królewska Huta zmieniła nazwę na Chorzów, a lokalne służby ratownicze dostosowywały swoje struktury do nowego porządku administracyjnego. W okresie powojennym chorzowska straż pożarna stała się częścią na nowo utworzonej formacji. Wprowadzono nowe regulacje i standardy, które miały na celu modernizację służb ratowniczych. W roku 1992 oficjalnie powołano Państwową Straż Pożarną, która przejęła odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową i ratownictwo techniczne w całym kraju. Komenda Miejska PSP w Chorzowie stała się częścią tej struktury. (PAP)

kon/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Będzin
0.2°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Będzinie