reklama
kategoria: Polityka
16 styczeń 2023

Domagamy się informacji od prokuratora generalnego ws. brata komendanta policji

zdjęcie: Domagamy się informacji od prokuratora generalnego ws. brata komendanta policji / fot. PAP
fot. PAP
Będziemy domagali się od prokuratora generalnego informacji, czy w jakikolwiek sposób wpływał na prokuratora prowadzącego sprawę Łukasza S., brata komendanta głównego policji - poinformowali w poniedziałek posłowie KO Marcin Kierwiński i Robert Kropiwnicki.
REKLAMA

"Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek, że brat komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka Łukasz S. usłyszał pięć zarzutów. Najpoważniejsze to udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie faktur vatowskich i oszustwa dotyczące mienia znacznej wartości. Według gazety, wpływano na prokuratura prowadzącego sprawę Łukasza S. aby ten nie odwoływał się od decyzji sądu, który nie wyraził zgody na trzymiesięczny areszt.

Marcin Kierwiński na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że komendant główny policji Jarosław Szymczyk "wydaje się człowiekiem nieodwoływalnym". "Po kompromitacji, z którą mieliśmy do czynienia kilka tygodni temu, gdy komendant Szymczyk wysadził komendę granatnikiem, wydawało się, że zostanie zdymisjonowany. Tymczasem obóz władzy broni go jak niepodległości" - zauważył poseł KO.

"W kontekście informacji, które dziś podaje +Gazeta Wyborcza+ zasadne wydaje się pytania, co takiego ma pan generał Szymczyk, jakie informacje ma, że wydaje się być człowiekiem nienaruszalnym" - dodał Kierwiński.

Według niego, w związku z tym należy zadać pytanie "czy przypadkiem jest to, że prokurator mianowany przez Zbigniewa Ziobrę jednoosobowo naciskał na prokuratora prowadzącego sprawę, aby nie stosować środka zapobiegawczego". "Wydaje mi się, że pan minister Ziobro, zamiast pisać listy do pana prezydenta, powinien posprzątać tę stajnię Augiasza, którą stała się prokuratura" - mówił poseł KO.

Jak zaznaczył, nikt nie wybiera sobie brata, ale "pytania czy pan komendant ma coś wspólnego z tym, co dzieje się w prokuraturze w Lublinie są zasadne". "Będziemy żądali informacji prokuratora generalnego w tym temacie" - zapowiedział Kierwiński.

Kropiwnicki dodał, że posłowie KO domagają się informacji od prokuratora generalnego, "czy ma wiedzę na temat postępowania w sprawie Łukasza S. i czy wpływał na prokuratora prowadzącego, aby powstrzymał się od środka aresztowego". "Czy prokurator generalny kontaktował się w tej sprawie z komendantem Jarosławem Szymczykiem" - mówił poseł. "To wszystko wygląda na jedną wielką ośmiornicę polityczno-vatowską, która łupi Polaków" - ocenił.

Według Kropiwnickiego jest wątpliwość, czy w tej sytuacji komendant główny policji powinien mieć poświadczenie bezpieczeństwa, wydawane przez ABW.

Prokuratura Regionalna w Lublinie w poniedziałkowym oświadczeniu podkreśliła, że "publikacja Gazety Wyborczej pt. +Prokuratura chroni brata komendanta+ zawiera nieprawdziwe informacje sugerujące pozamerytoryczne motywy odstąpienia od skierowania przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie zażalenia na decyzję Sądu Rejonowego w Lublinie o braku aresztu wobec jednego z podejrzanych zatrzymanych w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT".

W oświadczeniu wyjaśniono, że w listopadzie 2022 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. "Po przedstawieniu zarzutów, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Lublinie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wszystkich trzech podejrzanych. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratury o areszt tymczasowy. Co do dwóch podejrzanych, sąd stwierdził, że nie istnieje obawa, by podejrzani mieli utrudniać postępowanie przebywając na wolności, zaś co do trzeciego podejrzanego wskazał przesłankę określoną w art. 259 kodeksu postępowania karnego argumentując, że biorąc pod uwagę chorobę onkologiczną osoby najbliższej dla podejrzanego, jego aresztowanie wywołałoby dla niego i tej osoby wyjątkowo ciężkie skutki" - czytamy.

"Mając na uwadze argumenty sądu dotyczące choroby osoby najbliższej dla podejrzanego, co do których obrońcy przedstawili dokumentację dopiero w trakcie posiedzenia w przedmiocie rozpoznania wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, Prokuratura Regionalna w Lublinie kierując się zasadami humanitaryzmu odstąpiła od skierowania zażalenia na brak aresztu wobec tego podejrzanego" - podkreślono.

Prokuratura Regionalna w Lublinie zaapelowała o "niepowielanie nieprawdziwych informacji, sugerujących pozamerytoryczne tło decyzji prokuratury o niezaskarżeniu decyzji sądu o braku tymczasowego aresztowania wydanej na podstawie art. 259 kodeksu postępowania karnego".

Jednocześnie Prokuratura Regionalna w Lublinie oświadczyła, iż wszystkie zarzuty przedstawione podejrzanym zatrzymanym 21 listopada 2022 r. są aktualne, a prokuratura podejmuje czynności mające na celu zakończenie postępowania skierowaniem aktu oskarżenia. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Będzin
3.8°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Będzinie